Terapia asistată de animale

Proiectul MAYA - MEREU AMABIL, IUBITOR, ASCULTATOR s-a concretizat in urma participarii la sedintele de calarie terapeutica organizate in cadrul Scolii Gimnaziale Speciale Transilvania  si-n urma derularii proiectului ,,Prieteni patrupezi" (proiect realizat impreuna cu scoala de dresaj canin DOGMASTER din Cluj in anul 2011).

Analizand rezultatele pozitive obtinute dupa finalizarea proiectelor anterior amintite am considerat ca implementarea unui proiect de activitati asistate de animale dedicat elevilor Scolii Gimnaziale Speciale Transilvania ar fi necesar pentru a evidentia legatura naturala, sincera  si profunda pe care omul o are cu animalele inca din cele mai vechi timpuri.

Iubirea sincera, loialitatea, acceptarea neconditionata si siguranta pe care un prieten patruped ne-o ofera ne-a facut sa realizam  si sa implementam proiectul MAYA.

Scopul proiectului:

Îmbunătăţirea abilităţilor de comunicare şi reducerea comportamentelor dezadaptative la copiii cu deficienţe

Obiectivele proiectului:

Interacţiunea dintre copiii cu deficienţe şi câinele terapeut

Realizarea de activităţi asistate de animale într-o atmosferă relaxantă şi securizantă

Creşterea gradului de implicare în diferite activităţi

Îmbunătăţirea abilităţilor de comunicare

Îmbunătăţirea vocabularului

Reducerea comportamentelor dezadaptative

Îmbunătăţirea abilităţilor de socializare

Creşterea nivelului stimei de sine

Formarea unei atitudini pozitive faţă de mediul înconjurător şi faţă de semeni.