Istoricul şcolii

"There are only two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as though everything is a miracle." (Albert Einstein)

Situată la 3 km de municipiul Cluj-Napoca, în comuna Baciu, Şcoala Gimnazială Specială Transilvania a fost înfiinţată în anul 1997. Ideea înfiinţării şcolii s-a născut din colaborarea doamnei Prof. Conf. Dr. Dana Vasilescu, fondator al şcolii noastre, preşedintele Fundaţiei de Caritate "Transilvania", cu fundaţii şi centre de recuperare din Europa şi USA, având sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean Cluj şi Consiliului Judeţean Cluj.

Oferta noastră pentru comunitate este reprezentată prin capacitatea şcolii de a răspunde nevoilor de educaţie-recuperare-integrare a copiilor cu deficienţe severe şi/sau asociate, predominant motorii şi neuro-motorii.

Amenajarea şi distribuirea spaţiilor este în conformitate cu normele europene de accesibilizare pentru persoanele cu handicap. In curând se va finaliza proiectul de extindere a cladirii în care funcţionează şcoala, copiii vor beneficia de o bucătarie adaptată, cabinete de terapie specială, spaţii de joc şi relaxare, terasă, iar accesul la etajele superioare se va realiza cu un lift adaptat. De asemenea, dotările speciale, constând în suporturi de ortostatism (verticalizatoare), cadre de mers, bicicletă ergonomica, steppere, banda de mers, bazin cu bile, mese de lucru, computere, tacâmuri adaptate, elevatoare, ajută elevii în câştigarea unui minim de independenţă.

Transportul elevilor la/de la şcoală este asigurat zilnic cu 2 microbuze. Pentru buna desfăşurare a activităţilor, personalul nedidactic şi didactic răspunde nevoilor speciale de igienã, alimentaţie şi transport.

Cadrele didactice sunt calificate corespunzător nevoilor copiilor cu deficienţe neuro-motorii.

Elevii beneficiază de intervenţii prin programe de tip personalizat în baza unui curriculum adaptat, rezultat în urma unei evaluări complexe de către o echipă multidisciplinară.

Strategiile de evaluare, programele de intervenţie şi modalităţile de planificare a activităţilor sunt elaborate de colectivul şcolii în colaborare cu părinţii.

Dacă în primul an de funcţionare au fost şcolarizaţi un număr de 7 elevi, numărul acestora a crescut spectaculos în fiecare an, ajungând în anul şcolar 2009 - 2010 la 45 de elevi. Dintre aceştia, 42 sunt încadraţi în gradul grav de invaliditate. Din acest efectiv de elevi, 3 copii vin de la centre de plasament.

"It is a waste of time to be angry about my disability. One has to get on with life and I haven't done badly. People won't have time for you if you are always angry or complaining." - Stephen Hawking

Citation: Disabled World News (2009-07-25) - A collection of famous and not so famous interesting quotes regarding disability and health related disabilities: http://www.disabled-world.com/disability/disability-quotes.php#ixzz23L5OsJXu

"If I regarded my life from the point of view of the pessimist, I should be undone. I should seek in vain for the light that does not visit my eyes and the music that does not ring in my ears. I should beg night and day and never be satisfied. I should sit apart in awful solitude, a prey to fear and despair. But since I consider it a duty to myself and to others to be happy, I escape a misery worse than any physical deprivation." - Helen Keller

"Education's purpose is to replace an empty mind with an open one." Malcolm Forbes