Cartea, prietena mea

Dacă școala are ca finalitate instruirea și educarea copilului, dacă viitorul adult trebuie să fie un om educat și format, aceasta se realizează și prin cultivarea gustului pentru lectură.  Copilul trebuie permanent îndrumat spre lectură, ajutat să aleagă acele cărți care să se potrivească cerințelor și dorințelor lui de cunoaștere.

La vârsta școlară, lectura are un rol hotărâtor în îmbogățirea și dezvoltarea cunoștințelor elevilor, în formarea gustului pentru citit, în cultivarea limbajului prin formarea și despre mediul înconjurător, despre viața oamenilor și a animalelor, despre trecutul istoric al poprului, despre muncă și profesii, educație cultural-artistică și moral religioasă. Prin textele studiate ea determină și comportamentu viitor al copilului.  Marea varietate a creațiilor artistice aparținând unor genuri și specii literare, care se integrează în sfera literaturii pentru copii, evidențiază receptivitatea copiilor față de frumos, dorința lor de cunoaștere.